Meniu
Šilutės rajono savivaldybė
Lt En

Birželio 14-oji – Gedulo ir vilties diena

1941 m. birželio 14 d. pradėtos masinės represijos, kurias prieš lietuvių tautą vykdė Sovietų Sąjunga. Vien pirmosiomis trėmimo dienomis – birželio mėn. 14-16 d. – buvo represuota virš 17 tūkstančių Lietuvos gyventojų.

Per 11 trėmimo metų iš Lietuvos ištremta daugiau kaip 130 tūkstančių žmonių, koncentracijos stovyklose įkalinta apie 150 tūkstančius lietuvių. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro duomenimis, tremtyje ir lageriuose išgyveno daugiau kaip 2/3 lietuvių. Iš jų apie 80 tūkst. iki 1960 m. sugrįžo į Lietuvą, o likusieji liko už Lietuvos ribų. Iš viso Lietuvoje ir už jos ribų (lageriuose ir tremtyje) žuvo ar buvo nužudyta apie 100 tūkst. lietuvių. Iš viso 1940-1952 m. sovietinės ir vokiečių okupacijos metais Lietuva dėl teroro ir genocido neteko daugiau kaip 500 tūkst. žmonių, dar pusė milijono lietuvių, lenkų, vokiečių, „klaipėdiečių” buvo priversti palikti Lietuvą.

Iš Šilutės stoties ešelonai į tremties vietas pajudėjo 1948 m. gegužės 22 d., tą dieną vyko vienas iš didžiausių trėmimų Lietuvoje. Nuo 1948 m. iki 1952 m. iš Šilutės apskrities buvo ištremta apie 1300 asmenų.

Šilutės muziejus kviečia 2012 m. birželio 14 d. paminėti Gedulo ir vilties dieną:

12 val. - žuvusiųjų pagerbimas prie buvusio kalėjimo ir teismo rūmų (dabar Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokykla, Lietuvininkų g. 72.) ir Macikų lagerio kapinėse (prie kryžiaus žuvusiems atminti).

18 val. - Šv. Mišios Katalikų bažnyčioje.

19 val. - Šilutės geležinkelio stoties salėje (Geležinkelio g. 4) vyks renginys, kurio metu prisiminimais apie tremtį Tomsko srityje dalinsis A. Tamošiūnas

Gardamo pagrindinės mokyklos moksleiviai pristatys parengtą programėlę.

Taip pat bus pristatomas dokumentinis filmas „Misija sibiras'11. Tomsko sritis“. Šis dokumentinis filmas pateikiamas dviem rakursais – prisiminimais žmogaus, ištremto į Tomsko sritį 1948 metais, bei jaunimo grupės, lankančios trėmimo vietas po 64 metų, akimis.

Tomsko srityje jaunimo ekspedicija lankėsi 2011 m. liepos 7-20 dienomis. Per šį laikotarpį aplankė, sutvarkė ir fotografijose įamžino tautiečių kapinaites Tomske (86-ajame ir 109-ajame kvartaluose, Tunguskyj Gor, Centralnaj kapinėse (20 km nuo Baturino). Jaunimas, lietuviams tremtiniams atminti ir pagerbti, pastatė medinį kryžių, ekspedicijos metu susitiko su Sibire tebegyvenančių lietuvių kilmės asmenimis.

Rusnės seniūnija bei Salos etnokultūros ir informacijos centras kviečia 2012 m. birželio 14 d. 12 val. paminėti Gedulo ir vilties dieną kartu su tremtinių ir politinių kalinių mišriu choru „Pamario aidas“ (vadovai V. Jovaiša ir N. Sniečkuvienė) buvusioje Rusnės autobusų stotelėje (esant blogam orui – Salos etnokultūros ir informacijos centre, Neringos g. 7).

Komunikacijos skyrius

Naujienlaiškio prenumerata

Įveskite el. paštą
Jūsų vardas
Jūsų el. pašto adresas
Klaidos arba netikslumo aprašymas
Apsaugos kodas
Loading
2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"