Meniu
Šilutės rajono savivaldybė

Žydų kultūros paveldas

 Žydų bendruomenės isotrija Šilutės rajone

2002m. Šilutės muziejus, kartu su Šilutės I gimnazijos, Švėkšnos "Saulės" ir Žemaičių Naumiesčio vidurinių mokyklų moksleiviais bei istorijos mokytojais, vykdė tyrimą-projektą „Holokaustas buvusiame Klaipėdos krašte ir jo pasienyje“. Projekto tikslas buvo atlikti Šilutės krašto žydų bendruomenės istorijos tyrimą, siekiant į projekto vykdymą įtraukti rajono moksleivius ir pedagogus. Daugiau http://silutesmuziejus.lt

 

Asmenybės

Jeigu ir kur galėčiau įsivaizduoti didžiausiajam Indijos sūnui paminklą Lietuvoje, tai neabejotinai tik Rusnėje, prie Nemuno. Ne tik dėl to, kad Lietuvos Indijos kultūros gerbėjai mėgsta Gangą lyginti su Nemunu. Ne tik. Rusnėje prabėgo Mahatmos Gandžio pagrindinio bendražygio Pietų Afrikoje Hermano Kalenbacho vaikystė. Tai jo tėviškė, vieta, kuri nepalieka žmogaus iki paskutinio gyvenimo atodūsio (Vytautas Toleikis. Mahatma Gandžio bendražygis Hermanas Kalenbachas – iš Lietuvos.).

Daugiau: http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2009-12-21-vytautas-toleikis-mahatma-gandzio-bendrazygis-hermanas-kalenbachas-is-lietuvos/37353

http://www.jpost.com/Diaspora/Israeli-researcher-to-attend-opening-of-Gandhi-Kallenbach-monument-of-friendship-in-Lithuania-419080

http://www.heritageportal.co.za/article/monument-south-african-friendship-gandhi-and-kallenbach

  

Sinagogos Šilutės rajone

Švėkšnos sinagoga

2016 m. buvo parengtas Švėkšnos sinagogos (u. k. 30620) Liepų a. 12, Švėkšnos mstl., kapitalinio remonto techninis projektas. Projektą finansavo Šilutės rajono savivaldybė ir Kultūros paveldo departamentas. 2017 m. Savivaldybė planuoja skirti lėšų sinagogos stogo remontui.

Švėkšnos sinagogos istorija, Švėkšnos sinagogos nuotraukos 1936-2015 m., Švėkšnos sinagoga-kultūros paveldo objektas

Išlikusi mezuzos vieta Švėkšnos sinagogoje

 

Žemaičių Naumiesčio sinagoga

2016 m. buvo parengtas "Žemaičių Naumiesčio sinagogos pastato (34615) tvarkybos (avarijos grėsmės pašalinimo) darbų supaprastintos sudėties projektas". Projektą finansavo Šilutės rajono savivaldybė ir Kultūros paveldo departamentas. 2017 m. Šilutės rajono savivaldybė planuoja teikti paraišką Kultūros paveldo departamento Paveldotvarkos programai dėl dalinio finansavimo projekto įgyvendinimui.

 Žemaičių Naumiesčio sinagoga XX a. pr. - 2014 m., Žemaičių Naumiesčio sinagoga-kultūros paveldo objektas


Iš istorinių duomenų yra žinoma, kad rajone yra stovėjusios dar dvi sinagogos - Šilutės ir Rusnės miestuose. deja, jos neišliko.

 

Senosios žydų kapinės

   

                       Šilutės senosios žydų kapinės                 Švėkšnos senosios žydų kapinės   Vainuto senosios žydų kapinės

    

Žemaičių Naumiesčio pirmosios ir antrosios senosios žydų kapinės

 

Masinių žudynių vietos Šilutės rajone

Šilutės bendruomenių sąjunga kartu su Šilutės rajono savivaldybės administracija 2015 m. įgyvendino projektą „Žydų genocido aukų vietų Šilutės rajone sutvarkymas”. Projektą finansavo VšĮ Geros valios fondas ir Šilutės rajono savivaldybė.

Projektas buvo parengtas 2014 m. bendradrbaiujant su Šilutės rajono bendruomenėmis, mokyklomis, jo tikslas - sutvarkyti žydų genocido aukų vietas Inkaklių (Švėkšnos sen.), Šiaudviečių(Žemaičių Naumiesčio sen.) ir Dargiškės (Vainuto sen.) kaimuose bei organizuoti edukacinę veiklą Švėkšnos, Žemaičių Naumiesčio ir Vainuto gimnazijų mokiniams žydų istorijos bei kultūros temomis.

Projekto metu jausutvarkytos masinių žydų žudynių vietos Šiaudviečių ir Dargiškės kaimuose, įrengti informaciniai stendai lietuvių ir anglų kalbomis bei įvyko A. Gutermanaitės edukacinė paskaita minėtų gimnazijų vyresnių klasių mokiniams.A. Gutermanaitė jau kelintus metus iš eilės dalyvauja renginiuose, skirtuose Lietuvos žydų istorijai prisiminti, Šilutės rajone. Edukacinės paskaitos metu gidėpasakojo moksleiviams apie Lietuvos, o kartu ir Vainuto, Švėkšnos, Žemaičių Naumiesčio miestelių žydų istoriją, kultūrą, pasaulėžiūrą ir kasdienio gyvenimo aspektus.

Baigiamajame projekto įgyvendinimo etape bus pastatytas naujas paminklas Inkaklių kaime esančioje žydų masinių žudynių vietoje.Nuotraukos projekto pradžioje ir pabaigoje

 

Naudingos nuorodos:

 

 

social media link social media link

Naujienlaiškio prenumerata

Įveskite el. paštą
Jūsų vardas
Jūsų el. pašto adresas
Klaidos arba netikslumo aprašymas
Apsaugos kodas
Loading
© Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"