Meniu
Šilutės rajono savivaldybė

2024-11-15 įvyko trečiasis asmenų su negalia gerovės tarybos posėdis

2024-11-15 įvyko trečiasis asmenų su negalia gerovės tarybos posėdis

Posėdžio metu buvo svarstomi šie darbotvarkės klausimai:

  1. Dėl pastato, esančio adresu: Dariaus ir Girėno g. 10, Šilutė (Užimtumo tarnyba, Registrų centras, Probacijos tarnyba, Lietuvos kariuomenės karo prievolės ir komplektavimo tarnyba), pritaikymo asmenims su negalia. Posėdyje nuotoliniu būdu dalyvavo Turto banko atstovas E. T. Pranešėja – asmenų su negalia reikalų koordinatorė Sonata Šertvytienė.
  2. Dėl įtraukiojo ugdymo situacijos analizės Šilutės rajono savivaldybės ugdymo įstaigose. Pranešėja – Švietimo, sporto ir kultūros skyriaus vedėja Dainora Butvydienė.
  3. Dėl Šilutės rajono savivaldybės seniūnijų pastatų ir aplinkos pritaikymo asmenims su negalia. Pranešėja – asmenų su negalia reikalų koordinatorė Sonata Šertvytienė.
  4. Dėl tarptautinės asmenų su negalia dienos paminėjimo ir organizavimo 2024 m. gruodžio 3 d. Pranešėja – asmenų su negalia reikalų koordinatorė Sonata Šertvytienė.
  5. Kiti aktualūs klausimai.

1. Dėl pastato, esančio adresu: Dariaus ir Girėno g. 10, Šilutė, pritaikymo asmenims su negalia.

Posėdžio metu buvo sprendžiamas klausimas dėl pastato, esančio adresu: Dariaus ir Girėno g. 10, Šilutė, prieinamumo asmenims su negalia. Posėdyje nuotoliniu būdu dalyvavo Turto banko, kuris administruoja šį pastatą, atstovas.  Šiame pastate yra įsikūrusios keturios įstaigos: Užimtumo tarnyba, Registrų centras, Probacijos tarnyba, Lietuvos kariuomenės karo prievolės ir komplektavimo tarnyba, todėl žmonių, besilankančių šiame pastate,  srautas yra didelis ir nuolatinis. Pristatytos pastato prieinamumo asmenims su negalia problemos: lauko laiptai yra prastos būklės, pakopų plytelės – suskilusios, atsiklijavusios, slidžios, laiptai nepažymėti skiriamosiomis juostomis, turėklai įrengti ne per visą laiptų aukštį. Pastato vidaus laiptai ir skaidraus stiklo durys nepažymėtos skiriamosiomis juostomis silpnaregiams. Prie pagrindinio įėjimo nėra informacijos ir nuorodų, kad asmenys, turintys judėjimo negalią, į pastatą gali patekti per vidinį kiemą, kur yra įrengtas pandusas.

Turto banko atstovas informavo, kad šis pastatas 2025 m. bus  renovuojamas ir prieinamumas asmenims su negalia bus maksimaliai užtikrintas, tačiau atsižvelgiant į Gerovės tarybos pastabas, pažadėjo artimiausiu metu pagal galimybes užtikrinti fizinės aplinkos prieinamumą.

  1. Dėl įtraukiojo ugdymo situacijos analizės Šilutės rajono savivaldybės ugdymo įstaigose.

Švietimo, sporto ir kultūros skyriaus vedėja Dainora Butvydienė pristatė įtraukiojo ugdymo situaciją Šilutės rajono savivaldybės ugdymo įstaigose. Šilutės rajono mokyklose šiuo metu yra 747 mokiniai su specialiaisiais  poreikiais, o tai sudaro 12,45 % visų mokinių. Lyginant su ankstesniais metais, kai specialiųjų poreikių mokinių buvo 656 (10,7 %), pastebimas ženklus skaičiaus augimas. Su labai dideliais poreikiais 2024 m. rugsėjo mėn. savivaldybės mokyklose buvo 56 mokiniai           (2023 m. – 61), su dideliais poreikiais – 478 mokiniai (2023 m. – 408), t. y. 70 mokinių daugiau, su vidutiniais poreikiais – 190 mokinių (2023 m. – 164), t. y. 26 mokiniais daugiau, su nedideliais poreikiais pokytis minimaliai mažėjantis – 21 mokinys (2023 m. – 23).

Didėjantis mokinių, turinčių didelių specialiųjų poreikių, skaičius kelia nemenkus iššūkius švietimo sistemai. Pagrindinė problema, su kuria susiduria savivaldybės mokyklos, – specialistų trūkumas ir jų kaita. Šiuo metu trūksta psichologų (neužimta 4,5 etato), logopedų (neužimti 5 etatai), specialiųjų pedagogų (neužimti 2 etatai). Siekdama spręsti šią problemą, Savivaldybė psichologo specialybę įtraukė į savivaldybei reikalingų specialybių prioritetinį sąrašą ir studentams, besimokantiems šios specialybės, skiria finansinę paramą (išmokama 5 BSI dydžio stipendija per mėnesį), su sąlyga, kad studentas, baigęs studijas, grįš dirbti į Šilutės rajono savivaldybės įstaigą, kurios steigėja (dalininkė) ji yra, ir dirbs tiek laiko, kiek Savivaldybė teikė paramą. Savivaldybė taip pat skatina bendradarbiavimą su universitetais ir kolegijomis, siekdama pritraukti jaunus specialistus. Tai apima praktikos vietų siūlymą studentams ir galimybes įsidarbinti baigus studijas.

Pastebėta, kad bendrojo ugdymo mokytojams ir jų padėjėjams, dirbantiems su specialiųjų poreikių turinčiais mokiniais, trūksta žinių, įgūdžių ir patirties, todėl didelis dėmesys skiriamas specialistų kvalifikacijos kėlimui, organizuojami mokymai ir seminarai, siekiant suteikti jiems papildomų kompetencijų. Būtent tai padeda kompensuoti specialistų trūkumą ir gerinti ugdymo kokybę.

Galima pasidžiaugti, kad įtraukiajam ugdymui visiškai pritaikytos yra šios savivaldybės ugdymo įstaigos: Vydūno, Pirmoji ir  Žemaičių Naumiesčio gimnazijos, Jaunimo ir suaugusiųjų mokyklos Traksėdžių skyrius. Planuojama iki 2028 metų pritaikyti  Pamario progimnaziją, Martyno Jankaus pagrindinę mokyklą ir Švėkšnos „Saulės“ gimnaziją. Pagal Tūkstantmečio mokyklų programą veikia mobili grupė, metodinis centras, beveik visose mokyklose įrengti sensoriniai kambariai.

Įtraukiojo ugdymo iššūkiai, su kuriais susiduriama Šilutės rajono savivaldybėje, nėra išskirtiniai ir atspindi bendrą tendenciją Lietuvoje. Specialiųjų poreikių turinčių vaikų ugdymo problemos sprendžiamos tendencingai, ieškant sisteminių sprendimų, kurie apima ne tik ugdymo įstaigų infrastruktūros gerinimą, bet ir pedagogų kvalifikacijos kėlimą, tėvų švietimą bei bendruomenės įtraukimą į ugdymo procesą, siekiant užtikrinti visapusišką šių vaikų integraciją į visuomenę.

  1. Dėl Šilutės rajono savivaldybės seniūnijų pastatų ir aplinkos pritaikymo asmenims su negalia.

Pranešėja, asmenų su negalia reikalų koordinatorė S. Šertvytienė pristatė informaciją apie Šilutės rajono savivaldybės seniūnijų pastatų ir aplinkos prieinamumą asmenims su negalia. Lapkričio mėn. pradžioje buvo apžiūrėtos ir įvertintos visos 11 seniūnijų. Didžiajai daliai seniūnijų pateiktos panašios pastabos:  lauko ir vidaus laiptai nepažymėti skiriamąja juosta silpnaregiams, prie lauko laiptų neįrengti turėklai, aukšti slenksčiai, reikalingi pandusai (išskyrus Usėnų, Vainuto, Švėkšnos ir Kintų seniūnijas). Atkreiptas dėmesys, kad 5 seniūnijose: Gardamo, Saugų, Katyčių, Juknaičių (išskyrus žemės ūkio specialistą) ir Rusnės specialistai, tiesiogiai aptarnaujantys seniūnijų gyventojus, dirba antruose pastatų aukštuose, o asmenims, turintiems judėjimo negalią, ar vyresnio amžiaus žmonėms sunku (judantiems vežimėliu net neįmanoma) užlipti laiptais. Atsižvelgiant į šiuos pastebėjimus, reikėtų spręsti klausimą dėl specialistų, tiesiogiai aptarnaujančių seniūnijų gyventojus, darbo vietų įrengimo pirmuose pastatų aukštuose.

Ypatingas dėmesys skirtas Šilutės seniūnijai, kur žmonių srautas didžiausias, o specialistai, aptarnaujantys miesto gyventojus, įsikūrę antrame, trečiame ir ketvirtame aukštuose.  Atliepiant  asmenų su negalia ir vyresnio amžiaus žmonių poreikius, rekomenduojama Šilutės seniūnijos pastato pirmame aukšte įrengti atskirą kabinetą  (vieno langelio principu dirbančiam specialistui) arba įrengti liftą, tuo išsprendžiant ne tik asmenų su negalia ir vyresnio amžiaus žmonių, bet ir seniūnijos darbuotojų, kurie tiesiogiai aptarnauja Šilutės seniūnijos gyventojus, poreikius. Šilutės seniūnijai taip pat pateiktos pastabos dėl pastato prieigose esančių laiptų prieinamumo: dveji lauko laiptai nepažymėti skiriamosiomis juostomis, neįrengti turėklai, prie įėjimo esanti laiptų pakopa nepažymėta skiriamąja juosta, nepritaikyta vežimėliu judantiems asmenims patekti į pastatą (neįgaliojo vežimėliu) trukdo sunkiai atidaromos lauko ir vidaus durys, aukšti slenksčiai. Silpnaregiams sunku orientuotis seniūnijos pastato vidaus aplinkoje, nes laiptinėje tamsu, o juostos, žyminčios laiptų pradžią ir pabaigą, yra nusidėvėjusios.

Šilutės rajono savivaldybės seniūnijų pastatų prieinamumui didinti apskaičiuotas     62 550 Eur lėšų poreikis. Gerovės taryba pasiūlė šią sumą įtraukti į Strateginį veiklos planą ir ateinančių metų biudžetą. Nutarta kreiptis į savivaldybės vadovus, siūlant spręsti Šilutės rajono savivaldybės seniūnijų pastatų pritaikomumo asmenims su negalia klausimus.

  1. Dėl tarptautinės asmenų su negalia dienos paminėjimo ir organizavimo 2024 m. gruodžio 3 d.

Posėdžio metu pritarta asmenų su negalia reikalų koordinatorės Sonatos Šertvytienės siūlymui  2024 m. gruodžio 3 d. paminėti tarptautinę asmenų su negalia dieną, suorganizuoti šventę bendradarbiaujant su Nevyriausybinėmis organizacijomis, atstovaujančiomis asmenų su negalia interesams.

social media link social media link

Naujienlaiškio prenumerata

Įveskite el. paštą
Jūsų vardas
Jūsų el. pašto adresas
Klaidos arba netikslumo aprašymas
Apsaugos kodas
Loading
© Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"