Meniu
Šilutės rajono savivaldybė

2017 m. Virgilijui Skirkevičiui

Virgilijui Skirkevičiui

Už reikšmingus nuopelnus Šilutės kraštui, šviečiamąją ir informacinę veiklą bendruomenėse liaudies medicinos srityje, kitokio požiūrio į žmogų ir aplinką formavimą.

Virgilijus Skirkevičius – Lietuvos Persitvarkymo sąjūdžio kūrėjas ir dalyvis, profesionalus vaistininkas-farmakologas, vienas žinomiausių Lietuvos žolininkų, liaudies medicinos ekspertas, netradicinės medicinos praktikas farmakognostas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Podiplominių studijų centro lektorius, Šilutės Valdorfo pedagogikos draugijos narys, kone visiems šilutiškiams pažįstamas ir žinomas asmuo. Kelmės rajone gimusį, Panevėžyje augusį V. Skirkevičių gyventi ir dirbti likimas atvedė į Šilutės kraštą.

Virgilijus Skirkevičius – Lietuvos Persitvarkymo sąjūdžio (LPS) kūrėjas, vienas aktyviausių Šilutės sąjūdžio lyderių, Sąjūdžio renginių ir akcijų Pamaryje iniciatorius ir organizatorius, nepriklausomos Lietuvos kūrėjas. 1988 12 13–1990 05 29 V. Skirkevičiui buvo patikėtos Šilutės sąjūdžio pirmininko pareigos. Šiuo laikotarpiu Pamaryje buvo organizuojamos akcijos „Gyvybės žiedas”, „Prieš Ignalinos AE III bloko statybą”, susitikimai su visuomene, kuriuose buvo išrinkti delegatai į Sąjūdžio steigiamąjį suvažiavimą ir telkiami gyventojai į Šilutės sąjūdžio gretas. Inicijuojamas Šilutės sąjūdžio grupių kūrimasis rajone: Katyčiuose, Žemaičių Naumiestyje, Saugose, Rusnėje, Šilutės darbų vykdytojų bare, Švėkšnos sanatorinėje mokykloje-internate, Šilutės baldų kombinate ir kt. Šilutės sąjūdžio iniciatyva pašventinta ir iškilmingai iškelta tautinė vėliava prie Šilutės kultūros namų, pradėtas leisti laikraštis „Santara”, atidengtas Nepriklausomybės paminklas Žemaičių Naumiestyje, surengiamas susitikimas su buvusiu TSRS AT deputatu Egidijumi Bičkausku, LPS kandidate į Seimą A. Rupšyte. 1989 08 23 apie 3–4 tūkstančiai rajono gyventojų dalyvavo akcijoje „Baltijos kelias”. V. Skirkevičius kartu su bendraminčiais skleidė laisvos minties, pažiūrų, nepriklausomos Lietuvos idėją Pamario krašte, dalyvavo kuriant krašto valdymo sistemą. V. Skirkevičius kurį laiką (1990–1995) užėmė Šilutės miesto tarybos pirmininko pareigas. Tuo  laikotarpiu miestas pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Nakskovu (Danija).

V. Skirkevičius inicijavo ir aktyviai dalyvavo gaivinant Mažosios Lietuvos istorijos ir kultūros paveldą, skatindamas atsisakyti sovietinės ideologijos primestų dogmų, atsigręžti į krašto praeitį, jo autentiką, kraštą kūrusias asmenybes. Jau 1987 m. rudenį buvo įkurtas Šilutės Vydūno klubas, kurio veikliausiu nariu ir vienu iš klubui vadovavusios tarybos narių tapo V. Skirkevičius.

Praėjus kone trims dešimtmečiams nuo šių svarbių ir įsimintinų įvykių V. Skirkevičius nuolat dalyvauja Šilutės sąjūdžio minėjimuose, susitikimuose su rajono bendruomene, pristato jaunajai kartai Sąjūdžio idėjas ir pasiekimus, skatindamas patriotiškumą ir tautiškumą, atsakomybę už iškovotą laisvę, už savo krašto likimą.

„Džiaugiuosi, kad mane Lietuvos žmonės priima kaip vaistininką, o ne kaip prekybininką, kuris nieko kito nedaro, tik pardavinėja vaistinius preparatus ir siekia kuo didesnio pelno“, – yra sakęs V. Skirkevičius.

Jis įsitikinęs, jog žmonėms pirmiausiai reikia išsamios konsultacijos, žinių apie sveiką gyvenimo būdą, jo reikšmę sveikatai. Virgilijus visur ir visada kalba apie žmogaus ir gamtos darną, apie vaistinius augalus ir pirmumą teikia homeopatiniams preparatams. V. Skirkevičius – vienas žinomiausių Lietuvos žolininkų, liaudies medicinos ekspertas, netradicinės medicinos praktikas farmakognostas. Vienu iš žinių apie gydomųjų vaistažolių poveikį šaltinių V. Skirkevičiui tapo augalų joga – senosios kinų medicinos bei indų Ajurvedos lobynų dalis. Farmacijos mokslus baigęs ir žolininko kelią suradęs Virgilijus 2001 m. Tibeto vienuolių kvietimu tobulinosi šioje šalyje, kur itin populiari natūralioji medicina.

Vaistininkas, Kauno medicinos universiteto podiplominių studijų dėstytojas V. Skirkevičius medicinos mokslus kremtantiems studentams, kvalifikaciją keliantiems vaistininkams ir medikams dažnai skaito paskaitas apie vaistinius augalus. Virgilijus domėjosi ir kraštotyra, sau ir muziejams užrašinėjo užkalbėjimus, įvairius liaudies gydymo būdus, su mokiniais Juknaičių (Šilutės r.) mokyklos sode augino vaistažoles, kur labai pravertė žolininkės Eugenijos Šimkūnaitės patarimai. V. Skirkevičiaus pagarbą senajai lietuvių medicinai rodo ir jo dalyvavimas tradicinėse Šilutės krašto šventėse, kur jis noriai dalija patarimus ir vaišina žolelių arbatomis.

Įgytas liaudies medicinos žinias, gydymo metodus V. Skirkevičius noriai dalija visiems besidomintiems. Vaistininkas publikuoja autorinius straipsnius rajono, šalies leidiniuose, aktyviai dalyvauja kuriant nacionalinį medicinos, sveikatos apsaugos, sveikatos žinių portalą VLMEDICINA.LT, skirtą tiek medikams, tiek kiekvienam šia sritimi besidominčiam žmogui, konsultuoja svetainės lankytojus įvairiais sveikatos sutrikimų ir saugos klausimais, formuojant naują požiūrį, naujus santykius ir naują supratimą ne tik apie mediciną, bet ir apie pačius save. Sukūrus nuoširdaus tarpusavio bendravimo, supratimo ir nuomonių apsikeitimo atmosferą, galima svarstyti, kaip sukurti sveikatos apsaugos sistemą be korupcijos ir kyšių, teikiančią deramą pagalbą kiekvienam šalies piliečiui.

Virgilijus dalyvauja asociacijos „Žalias sveikatos klubas „Žolininkų akademija“ veikloje – organizuoja ir veda seminarų ciklus apie žmogaus ir augalo ryšį, vaistažolių vartojimą terapijos metodų metu, veda tiesiogines vaizdo transliacijas internetu.

V. Skirkevičius dalyvauja kuriant augalinius preparatus, kurie vėliau gaminami pramoniniu būdu. Jis yra medikamentų, skirtų virškinimo, nervų sistemos veiklai gerinti, pagalbinio priešvėžinio preparato bendraautoris. Šiuo metu žolininkas tobulina vieno širdžiai skirto preparato sudėtį.

Vaistininko žinomumas pritraukia į Pamarį gausesnį skaičių turistų, siekiančių ne tik apsilankyti žolininko etnografinėje sodyboje Rusnės saloje, bet ir geriau pažinti kraštą. Sodyboje apsilankiusiems svečiams vesdamas paties surinktų, vėliau apdirbtų vaistažolių arbatų, antpilų bei kitokių gėrimų, gydančių, keliančių ūpą bei tonusą, degustacijas ir pristatydamas jų gydomąsias savybes, V. Skirkevičius populiarina Pamario gamtinę aplinką ir išteklius, moko atpažinti pievose augančius augalus ir juos rinkti.

Sodyboje, įvairiose Pamario vietovėse vesdamas mokymus žolininkas propaguoja sveikos gyvensenos pranašumus, formuodamas naują požiūrį į žmogaus kūną, jo santykį su aplinka, (ne)sveikatos priežastis. Vaistininko šviečiamoji veikla neabejotinai suformuos naują požiūrį į sveikatą ir jos apsaugą, natūraliąją mediciną. Ne vienas Šilutės krašto gyventojas, V. Skirkevičiaus paragintas, ėmė rinkti vietinius vaistinius augalus, ruoši ekologiškas arbatas.

Vaistininkas paskaitas skaito įvairių asmenų grupėms – nuo moksleivių iki ūkininkų, dalyvauja įgyvendinant įvairių rajono organizacijų sveikatingumui skirtus projektus, pvz., 2002 m. vykdytas Lietuvos ūkininkių draugijos Šilutės skyriaus ir provizoriaus V. Skirkevičiaus bendras projektas – paskaitų apie vaistažoles ciklas ūkininkėms, 2016 m. bendradarbiauta su Laučių kaimo bendruomene, įgyvendinant Šilutės rajono savivaldybės jaunimo programos finansuotą projektą „Blaivus ir laimingas“, 2014–2015 m. sandūroje rajono bendruomenėse F. Bajoraičio viešoji biblioteka surengė keliaujančių renginių ciklą „Iš Pamario krašto bibliofilų rinkinių“, kurio kone pagrindiniu herojumi tapo V. Skirkevičius.

Neabejotinai visos Lietuvos visuomenės vienu labiausiai skaitomų leidinių taps šiuo metu V. Skirkevičiaus rašoma knyga apie Lietuvoje augančių geriausiai žinomų augalų gydomąsias savybes.

Lietuvos farmacijos sąjunga už nuopelnus šalies farmacijai V. Skirkevičių 2001 m. apdovanojo atminimo medaliu, 2008 m. pagal Lietuvos radijo ir televizijos projektą V. Skirkevičiui suteiktas „Lietuvos šviesuolio“ vardas „Gyvenimo ratu“ – nominacija „Už šviesą provincijoje“.

Informaciją parengė Kultūros skyrius

social media link social media link

Naujienlaiškio prenumerata

Įveskite el. paštą
Jūsų vardas
Jūsų el. pašto adresas
Klaidos arba netikslumo aprašymas
Apsaugos kodas
Loading
© Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"