Meniu
Šilutės rajono savivaldybė

Apie jubiliejus ir jubiliatus

Apie jubiliejus ir jubiliatus

Šiuolaikiniam europiečiui jubiliejus – tai pirmiausia šventė, kokio nors privataus ar bendruomeninio įvykio metinių minėjimas. Minėjimo šventiškumą lyg ir liudytų paties žodžio etimologija: jubilare (lot.) – „šaukti, palydėti džiaugsmo šūksniais; džiugiai giedoti šlovinant“. Tačiau labiau pasigilinus paaiškėja, kad jei tai ir šventė, tai anaiptol ne europietiškos kilmės, mat jubilare kildinamas iš hebrajų yōbhēl – „avinas; avino ragas, trimitas iš avino rago“, ir šios šventės šaknys – religinės: jubileus – tai Mozės įsakymo viešos iškilmės, švenčiamos kas 50 metų.  XIII a. jubileus reiškė Mozės įsakymo viešas iškilmes, švenčiamas kas 50 metų, o jų metu būdavo atleidžiamos visos skolos ir kaltės. Nuo XIV a. ši religinė šventė imama praktikuoti ir pasaulietiniame kontekste: jubilé – šventė, švenčiama praėjus 50 metų tarnybos ar kurios nors profesijos; asmens 50-mečio gimimo diena. Galiausiai dabar Vakaruose jubiliejus reiškia bet kokių socialine sutartimi įsteigtų funkcijų – valdžios paėmimo, profesinės veiklos, santuokos – atlikimo 50-ųjų metinių šventę, o kartais – asmens gimimo įvykio šventę. Mūsų kraštuose pastebima dar viena jubiliejaus idėjos modifikacija: jis susiejamas ne su skaičiumi 50, o su bet kokiu dešimtainiu skaičiumi (dešimtainei sistemai tapus dominuojančia sistema) ir ima žymėti ne tiek ilgo funkcijų atlikimo periodo pabaigos, bet atsiradimo įvykio pradžios metinių šventę (ko nors atsiradimo ar gimimo dešimtmetis, dvidešimtmetis, trisdešimtmetis ir t. t.).

Tarptautinis žodis jubiliatas yra ne penkiaskiemenis, o keturskiemenis, todėl tariama [ju-bi-lẽ·-tas], neterpiant joto, nes raidė i skiemenyje -lia- yra ne balsis, o minkštumo ženklas.

Lietuviškas jubiliato atitikmuo – sukaktuvininkas, tačiau tiksliau būtų jubiliatu vadinti ne bet kokį sukaktuvininką, nes žodžiu jubiliejus vadinama ne bet kokia, o svarbi sukaktis. Krikščioniškoje tradicijoje jubiliejiniai metai minimi kas 50 metų, 25 metus. 

Parengta pagal Nijolės Keršytės straipsnį „Jubiliejus tarp mitinio ir istorinio laiko“ ir VLKK Konsultacijų banko informaciją.

social media link social media link

Naujienlaiškio prenumerata

Įveskite el. paštą
Jūsų vardas
Jūsų el. pašto adresas
Klaidos arba netikslumo aprašymas
Apsaugos kodas
Loading
© Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"